T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Kontrol Görevlisi Kursu Sona Erdi

Yayın Tarihi : 13.10.2021

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Kontrol Görevlisi Kurs Düzenleme Prosedürü gereği kontrol görevlisi kursu il müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlendi.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Kontrol Görevlisi Kurs Düzenleme Prosedürü gereği 04-10 Ekim 2021 tarihleri arasında kontrol görevlisi kursu il müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlendi.

04.10.2021 tarihinden itibaren 5 gün süren kursa COVİD kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde açılış töreniyle başladı. Kontrol görevlisi kursu açılış törenine, Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu başta olmak üzere Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Şube Müdürü Dr. Berna Duman Aydın, bakanlık eğiticileri ve şube müdürlüğü personelleri ile kursiyerler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından İl Müdürü Atalar; açılış konuşmasında 33 medeniyete beşiklik yapmış Diyarbakır hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra tüm dünyanın muzdarip olduğu pandemi sürecinde gıda güvenilirliği denetiminin daha da önem arz ettiğini, bunu sağlamak için var olan gıda kontrol görevlilerinin canla başla çalıştığını, eğitimden sonra sisteme dâhil olacak yeni gıda kontrol görevlilerinin denetim çarkını hızlandırmak üzere büyük sorumluluk taşıdığını dile getirdi. Atalar;  vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması ve sağlıklı gıda tüketiminin sağlanmasının Tarım ve Orman Bakanlığı'nın temel görevlerinden biri olduğunu,  tüketici bilincinin artmasıyla beraber gıdanın sosyal ve ekonomik açıdan daha da önem kazandığını, tüketiciye güvenilir gıda ulaştırmanın hayati olduğunu, gıda güvenilirliğini sağlamak için de, gıdanın ham maddeden başlayıp sofraya gelene kadar olan sürecin tüm aşamalarının kontrol altında olması gerektiğini, gıda denetçilerinin bu konuda çok önemli bir görev üstlendiğini, gıda kontrol görevlilerinin yaptığı izleme, gözetim, doğrulama, tetkik, numune alma ve analiz gibi uygulamalarla bu amaca en büyük katkıyı sağladıklarını ve bu görevi ifa ederken ilgili kanun ve mevzuatı çok iyi bilmek gerektiğini ifade etti.

Açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Cıdıroğlu; kursun herkese hayırlı olması temennilerinden sonra, hayatın temel unsurlarından olan gıdanın devamlılığının zorunlu olduğunu ve gıdanın güvenilirliğinin gıdanın değişmez bir parçası olduğunu, gıda güvenilirliğinin sağlanmasında üreticinin yanı sıra gıda denetçisinin kilit rol aldığını dile getirdi. Cıdıroğlu konuşmasının devamında ilimizde gıda ile temas eden madde üreten, gıda satış, toplu tüketim ve üretim işyeri sayısı ile yem işletmeleri sayısı günümüz itibariyle 10 bin 547 olup bu işletmelere 14 bin 158 adet denetim gerçekleştirildiğini ve uygunsuzluk tespit edilen işletmelere toplamda 776 bin 243 TL İPC uygulandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Gıda Kontrol Görevlisi Kursu eğitim programı 1. dersle başladı. 5 gün süren eğitimde bakanlığımızın eğitici havuzunda yer alan eğiticiler tarafından 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, ilgili yönetmelikler, tebliğler, prosedürler, diğer ilgili mevzuat düzenlemeleri, Temel HACCP ve ön gereksinimler ve Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi anlatıldı, uygulamalı olarak denetim ve numune alımı gösterildi. Kurs bitiminde kapanış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcısı Hüseyinoğlu tamamlanan kursun bütün kursiyerlere hayırlı olmasını, alınan kurs derslerinden sonra gerçek olgunlaşmanın sahada denetimler esnasında olacağını, tecrübe kazandıkça hata yapılmayacağını ve hata yapmamak için de denetçinin sürekli mevzuat bilgilerini güncel tutması gerektiğini dile getirdi.

 Kurs sonunda düzenli devam eden ve başarı gösteren kursiyerlere katılım belgesi verildi.Akabinde ilimizin coğrafi işaretlerinden olan Diyarbakır Burma Kadayıfı takdim edildi.