T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Soya Tarla Günü Yapıldı

Yayın Tarihi : 5.10.2021

Soya tarla günü Kayapınar Çölgüzeli mahallesinde düzenlendi.

Soya tarla günü Kayapınar Çölgüzeli mahallesinde 01.10.2021 tarihinde düzenlendi.

İI Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Progen Tohum işbirliğinde düzenlenen tarla gününde Diyarbakır'da soya tarımının potansiyeli çiftçilere gösterildi. Etkinliğe Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Kayapınar İlçe Müdürü ve teknik personelleri, Progen Tohum Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart, Teknik Elemanlar ve üreticiler katıldılar. Tarla gününde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar: "Birkaç yıldan beri özellikle bu bölgede sulu tarımda alternatif bitki noktasında soya üretiminin geliştirilmesi için çaba sarf ediliyor. Belli bir noktaya gelmiş durumdayız. Yaklaşık 2000 dekar civarında bir ekim alanına ulaştık ama bu yeterli bir rakam değil. Önümüzdeki günlerde sulama alanları da gittikçe artacak. Biz burada sulu tarımda çeşitli ürünleri bu rekabetin içerisine katacağız.

Ülkenin en önemli ve en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerinden bir tanesi soyanın tarımının burada gelişmesini ileride hep beraber göreceğiz.

Elde edilen verim 1.üründe 350-400 kg civarındadır. 2.üründe 250 kg civarındadır. Geçen sene bunu gördük. Bu sayede mısır ve pamuğa da alternatif olabilecek bir ürün. Pazar sıkıntısı yok. Ciddi anlamda yem rasyonunda kullanılan bir bitki. Özellikle yağ elde ediliyor. Yenilebilir protein oranı yüksek. Dolayısıyla ülkemize katma değeri olan ürünlerden bir tanesi. Beklediğimiz düzeyde değiliz. Bu ekim alanlarının ciddi anlamda artış göstermesi lazım. Daha çok eğitimini ve yayımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Diyarbakır'ımıza büyük ölçekte bir tarım hali olması gerekmektedir. Bizde bununla ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Buradaki değerli üreticilerimize teşekkür ve tebriklerimi sunuyorum. Bu ürünü ekip denedi. Etrafındaki çiftçilere örnek olma noktasında bir çaba gösterdi. Hayırlı bir sezon olur inşallah." dedi.

Etkinlikte konuşan Progen Tohum Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart;  soyanın birim alandan daha fazla ve ucuz protein sağlayan bir ürün olduğunu;  Rhizobium bakterisi vasıtasıyla serbest azotu toprağa kazandırması nedeniyle kendisinden sonra gelen ürüne dekara 8-9 kg civarında saf azot bıraktığını, bu özelliğinden dolayı alternatif ürün olan mısıra oranla yedide bir düzeyde (sadece 5 kg/da) azota gerek duyduğunu topraklarımızın çoraklaşmasını ve nitrat kirlenmesini önlemek için, sürdürülebilir tarım için uygulanacak münavebede soyanın mutlaka yer alması gerektiğini belirtti. Tarla günü etkinliği soya fasulyesi hasadına başlanarak sona erdi.

Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ.