T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Veteriner Hekimlere Araç Ve Ekipman Desteği

Yayın Tarihi : 1.10.2021

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsünde veteriner hekimler için araç ve ekipman desteği töreni yapıldı. Yapılan törene Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, il müdür yardımcıları ve projede yer alan veteriner hekimler katıldı.

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 4 ekip oluşturarak 4 adet araç ve 11 Veteriner Hekim ile Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde yıl sonuna kadar suni tohumlama yapılmasını hedeflediği proje kapsamında, Diyarbakır Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu'nun katılımıyla ekipman desteği ve anahtar teslim töreni gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu "Hayvancılık Genel Müdürlüğünün ETKİYAP kapsamında uygulamaya koyduğu suni tohumlanma projesi, suni tohumlama uygulaması yönünden dezavantajlı 42 ilde 2021 yılında başladı. Diyarbakır projeye 2021 yılı Temmuz ayında dahil edilmiştir. Üç yıl sürecek projenin amacı sığırlarda suni tohumlama uygulamalarının az olduğu illerin ilçe ve köylerinde, yüksek verimli etçi ve kombine boğa sperması kullanımıyla suni tohumlamanın yaygınlaştırılması ile sığırlarda hayvan ıslahı çalışmalarının yaygınlaştırılması ile elde edilen verilerin ve gelirlerin artırılmasını sağlamaktır. Proje kapsamında Diyarbakır merkez ilçelerinde yılsonuna kadar 8 bin adet boğa altı hayvanın tohumlanması, temel amacın üç yılın sonunda bütün boğa altı hayvanlara suni tohumlama uygulamasının yapılıp 76 bin adet boğa altı inek hayvan ıslahı çalışmalarının devam ettirilerek bu anlamda gerek bölgede gerekse ülkede örnek oluşturulması hedeflenmektedir" diye konuştu.

Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ