T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Diyarbakır'da düzenlenen 11. Diyarbakır Karpuz Festivali Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Yayın Tarihi : 23.9.2021

22 Eylülde düzenlenen "11. Diyarbakır Karpuz Festivali" büyük bir coşkuyla kutlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün katkılarıyla Valilik tarafından düzenlenen festival, festival kortejinin karpuz yüklü develerle Ekinciler Caddesinden Dağkapı Meydanına yaptığı yürüyüşle başladı.

Festivale Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcıları Mehmet Şefik Türker, Mustafa Korkutan, şube müdürleri ve çok sayıda kurum ve kuruluş müdürleri ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Dağkapı Meydanında halk oyunları ekibinin Diyarbakır ile Ege ve Karadeniz bölgesinin oyunlarını sergilediği gösteri halk tarafından büyük ilgi gördü.

Daha sonra 0-2 yaş arasındaki bebekler karpuza en yakışan çocuk yarışmasında içi koyulan iri Diyarbakır karpuzlarının içinde poz verirken, çocuklar arasında yapılan karpuz yeme ve yuvarlama yarışmalarıyla çocuklar hediyelerini alarak sevindiler.

45 kilo 500 gramlık karpuz yetiştiren kadın çiftçinin katıldığı festivalde, karpuz ağırlık yarışmasında, 45 kilo 500 gramlık karpuzla çiftçi İkram Atlı birinci, 44 kilo 100 gramla Abdulhamit Atlı ikinci, 39 kilo 700 gramla Mehmet Kaya üçüncü oldu.

Üreticilere çeşitli ödüllerin verilmesinin ardında festivale katılan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Kürtçe türkü söyledi.

Festivalin sonunda sanatçı İlyas Yalçıntaş, Ali Aktaş, Leyla Aslan ve İbrahim Candan konser verdi.

Vali Münir Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın kadim bir şehir, gastronomisiyle, tarım ve hayvancılığıyla önemli bir üretim merkezi olduğunu söyledi.

Kentin en önemli ürünlerinden biri, sembollerinden olan karpuz ile ilgili festival yaptıklarını kaydeden Karaloğlu, geçen yıl salgın dolaysıyla festivali yapamadıklarını, sadece yarışma kısmını düzenlediklerini anımsattı.

Bu yıl normalleşmeyle beraber tedbirleri alarak açık alanda festival yaptıklarını dile getiren Karaloğlu, festivalde üreticiler ve çocuklar arasında karpuza bağlı olarak yarışmalar olduğunu belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak karpuz yetiştiriciliğini teşvik için GAP Tarımsal Araştırma Merkezinde karpuz fidesi yetiştirerek çiftçilere dağıttıklarını, ilaç ve gübre desteği verdiklerini ifade eden Karaloğlu, "Ama maalesef kuraklıktan karpuzumuz da etkilendi. Geçen seneki büyüklüklere ve iriliklere ulaşamadı. Ama yine dünyanın en büyük karpuzlarından. İnşallah güzel ve eğlencesi bol bir festival olur." dedi.