T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Göletlere 1 Milyon 280 Bin Balık Bırakıldı

Yayın Tarihi : 6.9.2021

2021 yılı balıklandırma programı çerçevesinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ilimiz sınırları dâhilinde bulunan balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapıldı.

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlikede ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" uygulanmaktadır. 2021 yılı balıklandırma programı çerçevesinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilimiz sınırları dâhilinde bulunan balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapıldı.

Şanlıurfa Atatürk Barajı Su ürünleri Baş Mühendisliği Balık Üretim Tesisinden temin edilen toplam 1.281.000 adet yavru sazan balığı ilimizdeki iç su kaynaklarına bırakıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar; su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edeceğini ve sürdürülebilir bir balık popülasyonu için bırakılan bu yavruların korunup en az bir kez yavru vermesine imkân tanınması gerektiğini belirtti.