T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Suni Tohumlama Eğitimi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 2.8.2021

Bakanlığımız tarafından başlatılan "Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi "nin Alt Proje Faaliyeti olan Suni tohumlamanın Geliştirilmesi kapsamında "Etçi ve Kombine ırkların Yaygınlaştırılması Projesi" çerçevesinde, İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde 5 ilden (Batman, Kilis, Mardin, Bingöl ve Muş) toplam on bir veteriner hekimin katılımı ile "Sığırlarda Rekto-Vaginal yolla Suni Tohumlama Eğitimi" düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdür V. Mehmet Hüseyinoğlu "ETKİYAP" Projesi ve ilimiz hayvancılığı hakkında eğitime katılan katılımcılara bilgi verildi.

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Ferit Özmen tarafından kurs düzenlenmiştir.

Eğitim 26-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, suni tohumlama ekipmanlarının tanıtımı, kullanımı konuları, suni tohumlama teknikleri, sahada karşılaşılan sorunlar, mezbaha materyalı ile suni tohumlama uygulaması ile Bismil ilçesinde bulunan bir hayvancılık işletmesinde kursiyerlere suni tohumlama uygulaması yaptırıldı. Kurs sonunda sınav düzenlemiştir.

Kurs sonunda tüm kursiyerler başarılı olmuş ve başarı belgeleri Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü V. Mehmet Hüseyinoğlu, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Vural, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Ferit Özmen ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü V. Ali Kızılay tarafından kursiyerlerin Başarı Belgeleri verildi.