T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Gıda İşletmelerinde Covid-19 Tedbirleri Denetlendi

Yayın Tarihi : 27.3.2020

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda denetim ekipleri Diyarbakır genelinde gıda işletmelerinde alınan 'Korona Virüs' tedbirlerini denetledi. Bu kapsamda gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla yıl boyu süren denetimler, bu dönemde daha da yoğunlaştırılarak, işletmeler hem bilgilendirildi hem de denetlendi.

İlimizdeki tedbirler çerçevesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı tüm kontrol görevlileri, maske, bone ve eldivenli bir şekilde market, şarküteri fırın ve unlu mamul üretim yerlerine yönelik denetimleri arttırdı. Bilgilendirme denetimlerinde, 'Korona Virüs' tedbirleri çerçevesinde işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler kontrol edilerek, reyon sorumlularının kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edilirken, personellere de broşürler dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla 81 ilde gıda işletmelerinde, vatandaşın yoğun alışveriş yaptığı fırınlar, paket servis yapan lokantalar, marketler ve semt pazarlarında hem denetim hem de bilgilendirme amaçlı denetimler gerçekleştirilmektedir.İlimizdeki tüm gıda kontrol görevlilerimiz tarafından 5996 sayılı kanun gereği yapılan denetimler korona virüs'e yönelik tedbirler için artırıldı. Gıda işletmelerinde bu dönemde gerek işletme hijyeni gerekse de personel hijyeni daha da önem kazandı dedi. 

Diyarbakır'da gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde İl Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri işletmeler için hazırladıkları gıda işletmelerinde Covid-19 hastalığını önlemek için alınacak 10 tedbirin yer aldığı broşürleri dağıtarak, işletmelerin bu broşürleri asmalarını ve broşürde yer alan ikazlara uymaları istendi. Bakanlığımız tarafından gönderilen tedbir talimatları anlık takip edilerek yapılan değişiklikler hızlıca gıda denetimleri ile işletme sahiplerine duyurulmaktadır.

Ayrıca İl müdürlüğümüz tarafından yapılan gıda denetimleri genel olarak bilgilendirme denetimleri olup işletmede riskli durumla karşılaşıldığında olası riskler hakkında eğitici ve ikna edici bilgiler verilmektedir. Özellikle her ne şekilde olursa olsun işletme çalışanlarının mutlaka gıdaya veya ambalajına dokunduğunu söyleyen ATALAR " denetimlerde işletme yetkilisinin işletmede çalışan personelin sağlığının yakından takip edilmesi gerektiğini virüs bulaşmasının önüne geçmek için işletme personeli için maksimum hijyen tedbirleri alınması gerektiğini personelin yanı sıra satış yerlerinde gerek pos cihazı gerekse kasa bantlarının dezenfekte edilmesini fırınlarda parayı alan kişi ile ekmeği veren kişinin ayrı kişiler olması gerektiği hususu üzerinde durulduğunu söyledi.

Yapılan denetimlerde, gıda işletmelerinin hijyen kurallarına uyup uymadığına, kişisel hijyene dikkat edip etmediklerine bakılmakta olup, neler yapması gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. İşletme yetkililerine, personellerin hastalıklarına dikkat etmeleri gerektiğini, hasta olan personelin hemen izne ayrılması gerektiğini, eldiven-maske ve bone kullanımlarının önemli olduğu bildirilmektedir. Dezenfeksiyon yapmalarını, ellerini sürekli yıkamalarını, işletme girişlerinde hijyen paspası bulundurmaları gerektiğini anlatılmaktadır.

Ayrıca broşürlerin yanı sıra bakanlığımız tarafından gönderilen ve covid-19'a karşı alınacak tedbirleri içeren talimatlar müdürlüğümüzce çoğaltılarak işletmelere dağıtılmaktadır.