T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Pülverizatör Makinesi İle Badem Ve Fıstık Fidanı Dağıtım Töreni Yapıldı

Yayın Tarihi : 4.3.2020

Eğil ilçesindeki 57 üreticiye modern ilaçlama pülverizatör makinesi ile 50 üreticiye 12 bin 500 badem ve 3 bin fıstık fidanı dağıtımı için tören düzenlendi.

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Eğil Kaymakamlığı, GAP Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı ve Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün işbirliğiyle, Eğil İlçesinde 57 üreticiye modern ilaçlama pülverizatör makinesi ile 50 üreticiye 12 bin 500 badem ve 3 bin fıstık fidanı dağıtımı için 03.03.2020 tarihinde tören düzenlendi. Eğil ilçesine bağlı Beyaztoprak Mahallesinde bulunan Badem Kırma ve Paketleme Fabrikasında düzenlenen törene Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Eğil İlçe Kaymakamı İdris Arslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Ziraat Oda Başkanları, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve kamu kurum müdürleri ile üretici ve vatandaşlar katıldı.

İlçe Kaymakamı İdris Arslan konuşmalarının ardından konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar; Eğil'de badem bahçeleri ve organik tarımın gelişimine değinerek;

 Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, katılımcılara hitap etti.

'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışına inanıyoruz'

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışına inandıklarını vurgulayan Güzeloğlu, "Biz insana ve millete hizmeti ibadet sayan bir anlayışı temsil ediyor ve bir duayı almayı da en büyük ödül ve kazanç kabul ediyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi daim eylesin devletimize zeval vermesin. İnşallah gelecek her gün güzelliklerle bu ve benzeri Buluşmaları gerçekleştirerek yüzümüzü güldüren daha nice buluşmalarda buluşmayı da nasip eylesin diyorum. Emeği geçen, katkı veren başta ilçe Kaymakamı ilçe yetkililerimiz ve şüphesiz il düzeyinde il müdürümüze ekibine, üretici birliklerimize, ziraat odalarımıza her düzeyde katkı koyan herkese ve şüphesiz GAP idaremize çok teşekkür ediyorum. Dağıttığımız makinelerin fidanların berekete vesile olması dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 Güzeloğlu, konuşmasının ardından pülverizatör makinesi almaya hak kazanan 57 üreticiyi tebrik edip, törende bulunan 50 üreticiye ise 12 bin 500 badem ve 3 bin fıstık ağacı fidanının dağıtımını başlattı.

İlçe Kaymakamı İdris Arslan konuşmalarının ardından konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar; Eğil'de badem bahçeleri ve organik tarımın gelişimine değinerek;

"Badem bahçeleri Eğil İlçemizde 4000 dekar alana ulaştı ve bugün de dağıtacağımız fidanlarla 14 bin dekar daha ilave etmiş olacağız. Meyvecilik altyapısı anlamında badem noktasında bir altyapı oluştu, buralarda yapılan tarımda en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi yağışlardan kaynaklı hastalıklarla ve zararlılarla mücadeledir. Son yıllarda bunlara bir çözüm getirmek amacıyla modern alet ekipmanlarla beraber etkili bir mücadele yapılması konusunda çalışmalarımız oldu ve nihayetinde bugün 57 kişiye 600 litrelik Holder dağıtım töreni gerçekleştireceğiz. Burada özellikle hastalıklardan mantari hastalıklarda koruyucu hekimlik yapılması gerekmektedir. Hastalık girdikten sonra ancak durdurabilir veya da etkisini yavaşlatabiliriz, ortadan kaldıramıyoruz. Bu nedenle bizim hastalık gelmeden önlemini alarak doğru ilaçla da doğru zamanda ve uygun aletlerle yapıldığında başarıya ulaşılıyor. Her şeyi düzgün yaptığınız zaman ilaçlamayı düzgün yapamadığınız zaman sonuç almanız mümkün değil. Burada İlçe Müdürlüğümüz bir takvim dâhilinde program uygulamaktadır. Budama ve budamanın akabinde yağış durumuna göre gerektiği takdirde mantari hastalıklara karşı özellikle külleme ve mildiyo ya karşı etkili bir mücadele yürütmek için takvim ile beraber bu görmüş olduğunuz aletlerde yüksek basınçlı granül halinde havada asılı kalabilen bir ilaçlama ile en etkili ilaçlama gerçekleştirecek ve böylece burada yüksek bir kalitede ürün elde edilecek. Bunun dışında Eğil İlçemizde organik tarımla ilgili çok ciddi atılımlar başlatacağız. Çevreye duyarlı tarımla ilgili yaptığımız desteklemeler ile yaklaşık 20 bin dekar civarındaki organik tarım alanı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.  Burada, tam da bu noktada Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimizin bize burada verdiği destek çok önemli ve çok etkili bir şekilde sahada işimize yaradı.  Geçmiş dönemde organik tarımla uğraşan üreticilerimize ihtiyaç duydukları sertifikasyon ücretlerinin tamamını, organik üretilen bu ürünlerin piyasaya arz edilebilmesi için paketleme tesisi, paketleme testindeki paketleme makinesi ve aparatlarını tamamını karşılanmasında bize verdikleri destek için teşekkür ediyoruz." dedi.