T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarsim Toplantısı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 18.2.2020

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün koordinasyonu ile Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Şanlıurfa Bölge Müdürlüğünce 17 ilçemizi kapsayacak şekilde toplantılar gerçekleştirildi. Yapılan toplantılara ilçe müdürleri, ziraat oda başkanları, çiftçiler ve teknik personeller katıldı.

TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürü Serdal Doğan ve Kıdemli Uzman Muharrem Ünal; Tarım Sigortaları 2020 yılı uygulamalarının yer aldığı Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2020 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin bilgiler verdiler.

Tarsim, her yıl çiftçilerden gelen talepleri göz önüne alarak devlet destekli tarım sigortalarının kapsamını genişletmektedir. Kapsamın genişletilmesiyle tarım sigortalılık oranı da yükselecektir.

Devlet destekli tarım sigortasına olan ilgi her geçen gün artıyor,

Tarsim Şanlıurfa Bölge Müdürü Serdal Doğan; "Üreticilerin devlet destekli tarım sigortasına olan ilgisinin her geçen gün artmaktadır. Tarımda doğal risklerin bitkisel ve hayvansal üretimde önemli derecede ekonomik kayıplara sebep olabilmekte, Tarım Sigortaları Kanunu doğrultusunda ortaya koyulan sigorta uygulamalarıyla, doğal riskler karşısında oluşan mağduriyetler giderilmektedir. Devlet desteği nedeniyle İlimizde sigortalanan alan ve hayvan sayısında her geçen yıl artış olmaktadır" dedi.