T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gurme 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Yapıldı

Yayın Tarihi : 18.11.2019

Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde 45 ilin yöresel lezzetlerinin bir araya geldiği GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı yapıldı.

Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde 13 Kasım'da başlayan GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 45 ilin yöresel lezzetlerini bir araya getirerek 17 Kasım'da sona erdi.

Fuar'ın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V.  Hasan Basri Güzeloğlu, Gurme Fuarı'nın Diyarbakır'ın 10 bin yıllık tarihinin sofraya yansıyan lezzetlerinin güzelliklerinin somut olan ve olmayan miras olarak geleceğe aktarılacak değerlerinin sunulduğu bir buluşma bir kucaklaşma, bir lezzet şöleni, bir buluşma zenginliği olduğunu kaydetti. Diyarbakır'ı anlamanın ve zenginliklerini kavramanın özellikle yemek ve kültür boyutundaki bugüne kadar taşıdığı güzelliklerini tatmak anlamında çok önemli bir buluşma yaşadıklarını ifade eden Vali Güzeloğlu, "Diyarbakır kadim bir medeniyet geçmişi ve insanlık tarihinin hem şahidi, hem tanığı hem de aktarıcısı bir kent bir büyükşehir. Her zaman etki alanı sınırlarının çok ötesine uzanan her boyutuyla bunu hak eden bir büyüklük ve derinliğin adı. Bizler Diyarbakır'ı yönetim sorumluluğunu taşırken sahip olduğu zenginlikleri derinlikleri ve dinamiklerini bilerek geleceğe aktarmak ve yaşatmak adına da önemli bir sorumluluğu taşıyoruz. Uluslararası alanda Diyarbakır'ın tanıtımında sahip olduğu bütün zenginliklerinin yanı sıra birazdan herkesin tadacağı ve çok keyif alacağı lezzetleri de yaşatmak istiyoruz. Bu perspektifte tescilli ürünlerimizin sayısını çoğaltmak ki bugün var olan peynirinden kadayıfına kadar bir dizi ürüne birçoklarını katmak, bununla ilgili süreçlerde uluslararası alanda yaratıcı şehirler noktasında UNESCO zincirine dâhil olmak, bu alanda Diyarbakır'ın markalaşmasını yemek alanında ve üretilen ürünler bağlamında çoğaltmak, şüphesiz önce Diyarbakır'da bu sorumluluğa sahip çıkmakla ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğu devraldığımız andan itibaren başlattığımız perspektifte özellikle 10 bin yıllık bir yerleşimin ve zenginliğin adı olan Sur içerisinde Mutfak Sanatları Merkezi, Diyarbakır'ın bugüne kadar bütün taşınan lezzetlerinin hem bilenleri ile anlatılarak yaşatılması ve kaybolmaması hem de sunulması ile bu tatların herkese ulaşması ile ilgili bir proje başlattık. Bunu yakın bir zamanda dünyanın ünlü aşçılık alanındaki marka kurumlarıyla İşbirliği ve özellikle Michelin yıldızlı aşçıların katılımıyla lezzet ve görsel şölene dönüştüreceğiz. Bu toprakların sahip olduğu zenginlikleri sofradan başlayarak her kişiye ve her kesime ulaştırarak bu birikimi yaşatma kararlılığını sergileyeceğiz. Gurme Fuarı şüphesiz bunun en önemli açılımı. Her yıl artarak güçlenerek ve lezzet noktasında çoğalarak geliyor" dedi.

GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarının açılışına Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de katıldı. Malatya'nın onur konuğu olduğu fuara Malatya Valisi Aydın Baruş ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek katıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Korosunun verdiği konserle açılan GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı renkli etkinliklere sahne oldu.  Fuarı ziyarete gelenler kendi alanında uzman 46 katılımcı eşliğinde düzenlenen etkinliklerle gıdaya dair konularda bilgiler alırken pek çok lezzetle buluştu. Yaptıkları Diyarbakır yöresel yemekleriyle yarışan kadınların, down sendromlu çocukların yaptıkları yemekler ve farklı yaş grubundan çocukların katıldığı yemek yarışmalarıyla gurme fuarı bir lezzet şölenine dönüştü.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak fuarda bulunan standımıza gelen ziyaretçilerimizi ağırlarken, Eski Bakanımız Mehmet Mehdi Eker de standımızı ziyaret etti. Fuar; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinden gıda mühendislerinin kontrolleri ile hijyenik ve sağlıklı gıdanın temin edildiği bir fuar oldu.