T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Kalkınma Hamlesi Projesi Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 30.10.2019

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere destek olmak amacıyla başlattığı "Kırsal Kalkınma Hamlesi" projesi devam ediyor. Proje kapsamında 17 ilçede bulunan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyesi bin üreticiye kırkma makinesi dağıtıldı.
 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere destek olmak amacıyla başlattığı "Kırsal Kalkınma Hamlesi" projesi devam ediyor. Proje kapsamında 17 ilçede bulunan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyesi bin üreticiye kırkma makinesi dağıtılması için tören düzenlendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törene Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz,  Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Örgütleri, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve Damızlık Koyun-Keçi üreticileri katıldı.
 Törende konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu,  "Kırsal Kalkınma Hamlesi" projesi kapsamında her hafta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde çiftçi ve üreticilerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirti.

'Bugüne kadar 4 bin 100 çiftçi ve üreticiye ulaştık'

Konuşmasına devamla; "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere destek olmak amacıyla başlattığı "Kırsal Kalkınma Hamlesi" projesi kapsamında bugüne kadar 4 bin 100 çiftçi ve üreticiye ulaştıklarını ifade eden Sayın Güzeloğlu, "Bugün sizlerle birlikte toplam 4 bin 100 çiftçi ve üretici ailemize ulaşmış bulunuyoruz. Her bir çiftçimizin şahsında onların aileleri ve üretimlerini kolaylaştırıcı, gelirlerini arttırıcı bir dizi program hayata geçirmenin mutluğunu yaşıyoruz. İşte önce Dicle ve Eğil'de başladı Kırsal Kalkınma hamlemizin birinci adımı. Orada bin 300 çiftçi ve üretici ailemizin bizden beklentileri sertifikasyon ücretinden 5-6 yıldır çalışmayan işe başlamayan fabrikanın üretime başlamasını sağlamaya kadar. Her birisinin ürettiği ürünü marka değeri yaparak pazarda daha çok gelir sağlamasına kadar hamdolsun başardık. İkinci hamlemiz Kulp'ta İpek Böceği üretimi. Diyarbakır'ın Kulp bölgesinde ipek böceği üretimini artırmak, çiftçimizin gelirini çoğaltmak ve gelirini arttırmak için her birine malzeme, alet ve inşallah yakında da üretim evlerini planladık. Onları da onlara dağıttık. Yine üçüncü hamlemiz de 17 ilçemizde bin çiftçimize 500 ton sertifikalı tohum dağıttık" dedi.

'Çiftçi ve üreticilerin arkasındayız'

"Her konuda çiftçi ve üreticilerin arkasında olduğunu ve destek vereceğini vurgulayan Sayın Güzeloğlu, "Peşinen söylüyorum; çiftçi ve üreticilerimiz hangi konuda bizden ne istiyorsa sonuna kadar varız ve desteğimizi veriyoruz. Bakın marka oluşturmuş bir birliğimiz var. Sütü dondurmaya çeviren katma değer üreten bir yönetim anlayışımız var. Buna destek vermeyeceğiz de neye vereceğiz. Bugün her birinizin çok iyi bildiği, sizler için bir ihtiyaç olan Kırkma makinesi dağıtıyoruz. İlk etapta bin üreticimizde kurayla hiç hak yemeden, kimin nasibinde varsa dağıtacağız. Ama her bir dağıttığımızın sizlere üretime ve ekonomiye katkısı var. Bir makine hayvanın canına can katar, hastalıklardan koruyan, yünün kaybını önleyen ve gelir artışı sağlayan bir üründür. Bununla hem siz hem ilimiz hem de ekonomimiz ve hayvancılığımız artacak" ifadelerini kullandı.

'Hedef Türkiye birinciliği'

"Diyarbakır'ın hayvancılık alanında küçükbaşta Türkiye dördüncüsü olduğunu hatırlatan Sayın Güzeloğlu, "Bugün Diyarbakır hayvan varlığında küçükbaşta Türkiye dördüncüsü, ama hedefi Türkiye birinciliği olmaya doğru gidiyor. Bunu yapacak meralarımız, otlak alanlarımız var. Bu konuda ilgili müdürlerimize talimatlar verdik. Otlak ve mera alanlarımızı korumak, geliştirmek ve buralarda yaşanan sıkıntıları bertaraf etmek zorundayız. Çünkü hayvan varlığının artışını sağlamak ancak bu alanlarda, Allah'ın bize bahşettiği bu alanların doğru kullanılması ile ilgili ve bunu yapacağız. Üretici birliğimizle destek ve karşılıklı işbirliğiyle birçok protokolle hem alanda hayvan vardığımız artırmak hem buradan elde ettiğimiz sütü, eti çoğaltmak hem de bunu katma değerli bir şekilde değerlendirmek zorundayız. Sütü süt olarak satmayacağız. Sütü marka peynire, yoğurda, ayrana ve dondurmaya çevirerek satacağız. Katma değer ve gelir böyle artacak ve inşallah sizler kazandıkça da Diyarbakır ve Türkiye kazanacak" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Korkutan ise konuşmasında;

"19 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Valimiz hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye başkan Vekilimizin Talimatları ile Diyarbakır ilinin tarımsal potansiyelinin harekete geçirilmesi için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde "Kırsal Kalkınma Hamlesi" başlatmıştır. Diyarbakır ilinde bulunan Birlikler, Tarımsal Üretici Birlikleri, Yetiştiriciler Birlikleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile toplantılar yapılmış ve bu toplantılar sonucunda çiftçilerimizin ihtiyaçları belirlenip Üretimin artışı için Büyükşehir Belediyemiz "Destek Bizden-Üretim Sizden" sloganı ile kırsal kalkınma hamlesini Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye başkan Vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun talimatları ile başlatmıştır.

Değerli çiftçilerimiz Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır ilimiz ve çiftçilerimiz için büyük bir şans ve değerdir. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz ile Diyarbakır tarımı ve çiftçisi hem üretimde hem de tarım sanayisinin gelişmesinde büyük bir ivme kazanacak hem çiftçi kazanacak hem de ilimiz tarımsal üretiminde hak ettiği yere gelecektir. Çiftçilerimiz kalkınırken ve üretirken Diyarbakır halkı da sağlıklı doğal ve güvenilir gıdayla emin ellerde buluşacaktır.

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu'na çiftçilerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Kırsal kalkınma Hamlesinin ilimizdeki Birliklerimize, Tarımsal Üretici Birliklerine, Yetiştirici Birliklerine Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Tören, Vali Güzeloğlu'nun temsili olarak 17 ilçede bulunan üreticilere kırkma makinesi dağıtması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.