T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Dünya Gıda Günü Etkinliği Gerçekleşti

Yayın Tarihi : 17.10.2019

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen "Dünya Gıda Günü" konulu etkinlik ilimiz Yenişehir ilçesi Kâtip Çelebi İlk Öğretim okulunda gerçekleştirildi.

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen "Dünya Gıda Günü" konulu etkinlik ilimiz Yenişehir ilçesi Kâtip Çelebi İlk Öğretim okulunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerinin katılımıyla 16.10.2019 tarihinde gerçekleştirildi.

"Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim 1945 de kurulmuş ve Türkiye 1948 yılında bu kuruluşa üye olmuştur. FAO'nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim her yıl "Dünya Gıda Günü" olarak kutlanmaktadır. Dünya Gıda Gününün amacı; dünyada yaşanan ve küresel boyut kazanan açlığa karşı insanlığın ilgisini uyandırmak, duyarlı olmasını sağlamak, gıda kayıp ve israflarının azaltmak ve gıda güvenliğini sağlamak, bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdaların üretiminin artırılmasına dikkat çekmektir. Bu münasebetle FAO her yıl bir konu (tema) belirleyerek, konunun bütün dünyada tartışılmasını sağlamaktadır. 2019 Dünya Gıda Günü yılın teması açlık problemi yaşayan insanlar hakkında farkındalık yaratıp faaliyete geçilmesini sağlamak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasını mümkün kılmak amacıyla  "Eylemlerimiz geleceğimizdir. "Sağlıklı Beslenme"  olarak belirlenmiştir.

Bahsi geçen okul öğrencilerine sunum yapan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Personeli Veteriner Hekim Düriye Yalçın Erkek sunumda;

Her gece yaklaşık 820 milyon insan yatağa aç gittiği, yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşamadığı, bunun yaklaşık her dokuz kişiden biri demek olduğu bilgisini ve açlığın insanlığın bugününü ve geleceğini tehdit ettiği gerçeğini dile getirdi. Ayrıca açlığı ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmak için  öncelikle gıda israfının azaltılması gerektiğini, her yıl dünyada üretilen 4 milyar ton gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini, bunun  açlık sınırında  yaşayan insanları doyurabilecek miktar olduğunu söyledi. Son olarak gıdayı korumanın doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmakla başladığını, doğru kullanılırsa yeryüzü kaynaklarının herkesi besleyecek kadar verimli ve zengin olduğunu ifade ederek ülkemizin ve dünyamızın geleceği için açlığa son vermenin mümkün olduğu bilgilerini aktardı.

Etkinlik, Veteriner Hekim Düriye Yalçın Erkek 'in "Sağlıklı Beslenme" konulu sunumunun ardından katılımcılara yılın temasına uygun olarak Tarım Ve Orman İl Müdürlüğümüzün sağlıklı gıdalardan oluşan ikramlarıyla sona erdi.