T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüzün Katılımıyla Çeltik Hasadı Yapıldı

Yayın Tarihi : 2.10.2019

Bağlar İlçesine bağlı Karahan Köyünde Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar'ın katılımıyla çeltik hasadı yapıldı.

Bağlar İlçesine bağlı Karahan Köyünde İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar, Bağlar Tarım ve Orman İlçe Müdürü Fikret Tunç, Bağlar Tarım ve Orman İlçesi teknik personelleri ve çiftçilerin katılımıyla 30.08.2019 tarihinde çiftçimiz Haydar Aslanhan'ın tarlasında çeltik hasadı yapıldı.

Hasat alanında bir süre biçerdöver kullanarak hasat yapan İl Müdürümüz Atalar, çiftçiler ile bilgi alışverişinde bulundu. Hasat alanında bir konuşma da yapan İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar; "2018 yılı verilerine göre Diyarbakır ilimizde 15870 dekar alanda 7421 ton çeltik üretimi yapılarak alan bazında 11'inci, üretim bazında ise Türkiye sıralamasında 12'nci olarak yer almıştır. Diyarbakır'da 2019 yılında ise tahmini verilere göre 17092 dekar alanda 8325 ton çeltik üretimi beklemekteyiz. Diyarbakır'ımızın çeltik üretiminde önemli ilçelerinden biri olan Bağlar ilçemizde yılda 3010 dönüm alanda çeltik üretimi yapılmaktadır. Diyarbakır pek çok tarımsal üretimde olduğu gibi çeltik üretiminde de Türkiye üretiminde önemli bir paya sahiptir. Şehrimize ve ülkemize tarımsal üretimleriyle yaptıkları katkılardan dolayı çiftçilerimize teşekkür ederek bereketli bir hasat sezonu geçirmelerini diliyorum." dedi.