T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Büyükşehir Belediyesi İle Çiftçiler Arasında Tarımsal Destek Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 27.9.2019

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği ile Dicle Organik Meyve Üreticileri Birliği'ne destek sunma imza töreninde konuşan Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, gıdaya dönük Organize Sanayi Bölgelerinin kurulmasına başlandığının müjdesini verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dünyada ve ülkemizde çok büyük önem kazanmaya başlayan organik tarımının artırılması ve geliştirilmesi amacıyla 'Destek Bizden Üretim Sizden' sloganıyla kırsal kalkınma hamlesi başlattı. Kalkınma hamlesi kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği ile Dicle Organik Meyve Üreticileri Birliği arasında tarımsal destek protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen imza törenine Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Ziraat Oda Başkanları, Kamu Kurum Müdürleri, birlik yöneticileri, STK temsilcileri, kurum personellerimiz ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personellerinden oluşan Türk Halk Müziği Korusu, Diyarbakır bölgesine ait ezgileri seslendirdi. Müzik dinletisinin ardından Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği ile Dicle Organik Meyve Üreticileri Birliği başkanları, birlikler ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, çiftçiler olarak daha önce bu kadar kapsamlı destek alamadıklarını vurguladı. Birlik başkanları desteklerinden Valimiz Güzeloğlu'na teşekkür ettiler.

Ardından konuşan Valimiz Güzeloğlu, "Bugün sizleri, size ait olan Büyükşehir Belediyesi'nin Kongre Salonu'nda ağırlamaktan ve sizlere ait olan kaynaklarla sizlerin gelirini arttırma noktasında böylesi bir buluşmada sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum.

'Türkiye'nin bütün üretim alanlarında ilk beşteyiz'

Diyarbakır bir üretim cenneti, bir yeryüzü cenneti, her köşesinde tarımın her boyutunda üretim yapılan çok güçlü bir üretim merkezi. Bakınız şu andaki mevcut üretim potansiyelimizde Türkiye'nin tarımsal, bitkisel ve hayvansal üretimin de bütün üretim alanlarında ilk beşteyiz. Her alanda bu iddiamızı gelecek her gün arttırıyoruz.

Şimdi bugün hamdolsun bizim verdiğimiz bir şey yok aslında bu milletin hakkını, millete vermektir. Sizin hakkınızı biz size veriyoruz ve niye veriyoruz çünkü siz bunu hak ediyorsunuz, yapılan çalışmaları şunu çok açık gösteriyor. Bu can suyunu verdiğiniz zaman her bir çiftçimiz bulunduğu yerde üretimini gelirini zirveye taşıyor. Bakın hesap kitap ortada. Siz benden iyi biliyorsunuz. Geçen hafta bunu muhasebesini yaptık. 8 dönümde tahıl ekiyorsunuz bin 500 lira gelir elde ediyorsunuz, doğru mu? Elde kalan bu, ama biz inşallah bu projelerle başladık, başlıyoruz asma ve bağ tesis ediyoruz. Aynı dönümde bin 500 lira elde eden çiftçimiz Hacı Zekeriya 45 bin 50 bin Türk lirasına bunu getiriyor, bu doğru mu?  O zaman yapılması gereken bellidir. İşte biz bunu yapıyoruz bir ürünü mercimeği böylesine satmak var Bugün yapacağımız katkı ile paketleyerek "Eğil Organik" markasıyla satmak var. Birinde 3 Liraya satıyorsunuz, birinde en az 7-8 katına 20 liraya kadar taşıyorsun. Peki, bu kazanç kime millete, yani size.  Köye geri dönüşte başlayacak, köyün altyapısında yapacağımızı yatırımlarla İnşallah kırsal alanın kalkınması başlayacaktır. Bugün sağlayacağımız katkılarla o çok güzel ve doğal ürünleri organik ürettiğimiz üzümleri sadece üzüm olarak satmayacağız. Üzüm suyu, pestil, şıra ve benzeri katma değerli ürünler üreteceğiz. Tam 4 yıldır bu proje bekliyor. İnşallah artık bizim beklemeye tahammülümüz yok, yılsonundan önce hayata geçireceğiz. Organik ürün sertifikası, burada altını çizerek belirtiyorum bütün Diyarbakır'da Dicle ve Eğil'den başlayarak organik tarıma kim niyetleniyorsa onun sertifika ücretini ve ilk başlangıcının bütün giderlerini Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun ve paketleme bir ürünü katma değer elde etmesi için paketlenerek piyasa yetişmesi lazım. Bunu da sağlıyoruz, bugün hem taahhüdüne veriyoruz hem desteğini veriyoruz.

'Hizmetlerimiz Diyarbakır'daki bütün üretici birliklerimizi kapsayacaktır'

Birazdan imzalayacağımız protokolle yapacağımız katkılar çiftçimize üreticimize sizleri helali hoş olsun, Rabbim bereketli hayırlı bol kazançlar nasip etsin, geleceğimiz bugünden güzel olsun diyorum. Konuşmaların ardından Valimiz Güzeloğlu ve birlik başkanları arasında protokol imzalandı. Program çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.