T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Gıda Denetimlerinde

Yayın Tarihi : 24.9.2019

İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar ilimizde gıdaya yönelik faaliyet gösteren esnaf ziyaretlerinde bulundu. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Berna Duman Aydın,  Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü denetim ekipleri ve merkez ilçe gıda kontrol görevlilerinin katılımı ile gerçekleşen ziyaret ve denetimlerde Atalar esnafların karşılaştığı sorunları dinleyerek çözüm önerilerinde bulundu.

Esnafla bir süre sohbet edip, çay içmesinin ardından ekibin başında denetime katılan İl Müdürü Atalar; her insanın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilme hakkı olduğunu belirterek, "Bizim birinci önceliğimiz tüketicilerin güvenilir gıda ile buluşmasıdır, Üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız ve bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.

Gıda denetimlerinin hassas bir konu olduğunu ve en iyi gıda denetçisinin vatandaşın kendisi olduğunu söyledi. Sağlıklı ve güvenilir gıda tüketim alışkanlığının küçük yaştan itibaren ailede başladığını dile getiren Atalar, satışa sunulan gıda maddelerinin bakanlığımızın belirlediği etiketleme yönetmeliğine göre etiketlenmesinin mecburi olduğunu, etiketlerin tüketiciyi yanıltacak şekilde olmaması gerektiğini, ayrıca üretimde kullanılan ya da satışı yapılan gıda maddelerinin kalitesinin tek başına yeterli olmayacağı bunun yanında işletme hijyeni ve personel eğitim ve hijyeninin de çok önemli olduğuna dikkat çekerken işletmelerin bakanlığımıza kayıt yaptırmasının önemini vurguladı.

Denetim esnasında ekibin başında denetim yapan Atalar işletmelerin işletme kayıt belgelerinin olup olmadığı, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartları ile üretilen ürünlerin gıda mevzuatına uygunluklarını ve etiket bilgilerini kontrol ederken,  işletme sahibi ve çalışanlarına gıda güvenliği, personel hijyeni vb. konularda bilgilendirme yaptı.

İl Müdürlüğü olarak yapılan denetim sayıları hakkında da bilgiler veren İl Müdürü Atalar, denetimlerin işletmelere yönelik risk esasına göre yapıldığını, 2018 yılı içerisinde 13 bin 243 adet denetim gerçekleştirdiklerini, 2019 yılı içerisindeki 9 aylık dönemde ise 9 bin 200 denetim gerçekleştirdiklerini dile getirirken, olumsuz durumlarda vatandaşlarımız Alo 174 Gıda Hattını aramaları gıda güvenilirliği ve tüketici menfaatleri açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.